Hamileliğin bir gizemi vardır. Bebeğin cinsiyeti ne olacak, bebek kime benzeyecek diye merak edilir. Çeşitli uygulamalarla bebeğin cinsiyeti, güzelliği hatta ileride edineceği meslekle ilgili pek çok fikir yürütülür. Bu biraz eğlenceli biraz da batıl inançlar dünyanın pek çok yerinde de var. Dünyadan değişik hurafelerine bakalım:

Mide yanması hurafesi
: Kadının midesi sık sık ekşiyor ve yanıyorsa bebeklerin saçlarının çok fazla olduğu söylenir. Bebeklerin pek çoğu zaten saçlı doğar ve bu saçlar bir-iki haftada dökülür.

Kordon dolanması efsanesi: Hamile bir kadın kollarnı kaldırır ve ellerini başının üzerinde birleştirirse kordon dolanır ve bebek boğulur. Çok nadir olarak kordon dolanması nedeni ile bebekler kaybedilebilir ama bunun annenin hareketleri ile ilgisi yoktur.

Aşerme hurafesi: Hamile bir kadın bir yiyeceği çok ister ancak yiyemesse gözünde arpacık çıkar ve doğumdan sonra bu yiyecekten nefret ederek görmek bile istemez.

Nabız hurafesi: Hamilelik sırasında ölçülen bebek nabzı hızlı ise bebek kız, yavaş ise erkektir. Doktorlar bu hurafeyi araştırmış ve kız ile erkek bebeklerin nabız hızlarının farklı olabileceğini söylemişlerdir. Ancak bu hız cinsiyeti belirleyecek ölçüde farklı değildir.

Çirkin bebek hurafesi: Hamile kadın çirkin ve kötü görünüşlü şeylere bakarsa bebek çirkin olur :)

Kahve hurafesi: Bebek doğum lekesine sahipse kadın hamileliğinde çok fazla kahve içmiştir.

Baharat hurafesi: Hamile bir kadın kendi ülkesine ait olmayan yemekler ve baharatlar yerse doğum başlar.

Cinsel ilişki hurafesi: Hamile bir kadın cinsel ilişki için çok büyük istek taşırsa doğum başlar. Uzmanlar gebelik sırasında kontrollü cinsel ilişki yaşanmasının gebeliğin normal seyrettiği durumlarda zararı olmadığını söylemektedir.

Yüz-kilo hurafesi: Hamile bir kadının gebelik sırasında yüzü yuvarlaklaşmışsa bebek bir kız, kalçaları yuvarlaklaşmışsa bebek erkektir. Bir başka hurafeye göre burnun büyümesi bebeğin kız olduğunu gösterir. Dünyada bu şekildeki hurafelerin çoğunda annenin normale göre çirkinleştiği durumlarda bebek kızdır. Bu çok hatalı bir düşüncedir.

Dolunay hurafesi: Kadının hamileliği 7. ayı geçmişse ve dolunay varsa doğum başlar. Bu düşünceyi destekleyen bilimsel bir veri tabiki yoktur.

Göbek hurafesi: Hamile bir kadının göbeği yuvarlak ise bebek kız, sivri ise bebek erkektir. Oysaki kadınların gebelikteki göbek şekillerini kalıtımsal özellikler belirler.


“Dünyadan Hamilelik Hurafeleri” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlığa henüz hiçkimse yorum yapmamış.

Bir Cevap Yazın