Yüzlerce lira vererek aldığımız giysileri nasıl yıkıyoruz. Makineden küçülerek çıkan kazaklardan, tüylenen ve rengi solan ceketlerden şikayetçiyseniz belki de yıkama ve ütüleme talimatlarına uymuyorsunuz. Gelin giysilerdeki etiketlerde yer alan ve bir çok kişinin bakmadığı işaretlerin anlamına bir göz atalım.

Etiketlerde yer alan sembollerde küvetler yıkamayı, üçgen beyazlatıcı kullanımını, daire ise kuru temizlemeyi sembolize eder. Ütü bildiğimiz şekli ile yer alır.

Küvetin üzerinde çarpı işareti varsa bu elde ya da makinede yıkanmayacağı anlamına gelir. Küvetin içine sokulan el kumaşın sadece elle yıkanabileceği anlamını taşır. Küvetin altında çizgi varsa bu giysinin hassas olduğunu ve uygun programla yıkanabileceğini, sadece düz bir küvet varsa normal programla yıkanabileceğini anlatır.
Küvetin içinde bulunan noktalar su sıcaklığını belirtir. 1 nokta soğuk, 2 nokta ılık, 3 nokta ise sıcak suyu sembolize eder.
Ütüleme için de anlamlar neredeyse aynıdır. Ütünün üzerindeki çarpı ütüleme yapılmayacağını, 1 nokta ılık, 2 nokta sıcak ve 3 nokta kızgın ütüye işaret eder.
Etiketlerde bulunan üçgen sembolünün çamaşır suyu ya da başka bir beyazlatıcı kullanılıp kullanılmayacağı bilgisi olduğunu söylemiştir. Üçgen çarpı ile çizilmişse çamaşır suyu kullanılmayacağını, tek başına bir üçgense kullanılabileceğini gösterir.

Kuru temizleme sembolü ise daire ile ifade edilir. Üzeri çizilmiş daire kuru temizleme yapılmayacağını gösterir. P, A ve F harfleri kuru temizlemede kullanılan kimyasal solüsyonlar olup giysinin temizlemeye verilmesi esnasında kuru temizlemeciye iletilmelidir.


“Etiketlerin Anlamı” hakkında 6 yorum yapılmış

 1. beyza diyor ki:

  ödev yaparken beni yormadı çok kolaydı.
  beni mutlu etti ödevimi rahatça yapabiliyorum.
  anlamların hepsini TÜRKÇE DEFTERİME yazdım.
  şimdi teşekkürler

 2. merve diyor ki:

  çok güzel ben beğendim ve yararlandım teşekkür ederim

 3. beliz diyor ki:

  benim ödevlerimde kolaylık sağladı.Çok işime yaradı

 4. ergülü diyor ki:

  ödevlerim için gereliydi tşkr

 5. adasuuuuuuuuuuuuuu_a diyor ki:

  bilişim dersi için rahat

 6. yaren özyurt diyor ki:

  öğretmen araştırın dedi buldum buyüzden teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın