Dünya Japonya kaynaklı sanatlara son yıllarda daha bir merak sardı. Artık çocukluğumuzdan beri bildiğimiz ile yetinmiyoruz. , ve pek çok Japon elişleriyle daha çok ilgileniyoruz. Başlıca japon el sanatlarını tanıyalım

: Japon dövme sanatı. Genellikle dine bağlılığın ve sosyal sınıfların belirlenmesi amacıyla başlanan bu sanat günümüzde daha çok kaplan, ejderha ve çiçekleri konu ediyor. Dövmeler yerine göre pek çok isim alıyor. Örneğin Kakushibori görünmeyen yerlere yapılan yani kelime anlamı ile gizli dövmeler.

Kirigami: Origaminin bir başka varyasyonu. Ama burda kağıt sadece katlanmıyor, kesiliyor da. Genellikle matematiksel ve simetrik nesneler ile çiçeklerin yapılmasında kullanılıyor.

: Kordon sanatı. Kağıt ve iplerin dolanmasıyla elde edilen kordondan düğümler vb. yapılır. Dekoratif amaçlı ve takı yapımında kullanılır.

: Kumaş üzerine elle yapılan nakış tekniği. Kumaşı daha sağlam hale getirmek için kullanılıyor. Bildiğimiz kırk yama (patchwork) tekniği ile birlikte daha karmaşık desenler oluşturmak için kombine ediliyor. Bu elişi ile elde edilen giysileri düşük toplumsal sınıfların kullanmasına izin verilmezmiş.

: Bulmacalarda sık rastladığımız bu yüzden bildiğimiz bir kelime. Çiçek düzenleme sanatı. Basitçe çiçekleri düzenlemekten öte bir meditasyon saati. Sessizlik, sabır gibi incelikleri var. Ortaçağdan bu yana ikebana okulları açılmış. Çiçeklerin eğimine göre farklı isimler alıyor.

: Balık baskısı :) Bildiğimiz patates baskısının balıklı varyasyonu.

: Kağıt paravan sanatı. İpekle kaplanan çerçevelerin üzerine değişik resimler yapılmaktadır.

: Bir başka boyama sanatı. Boya olarak gümüş, altın gibi değerli madenlerin tozu ve yapıştırıcı kullanılmaktadır.

: Ahşap bebek sanatı. Kiraz, akçaağaç ve kızılcık ağaçlarından yapılan bu bebeklerin tiplerine göre 11 değişik ismi bulunmakta.

: El işi top yapma sanatı. Malzemeler sonsuz. Genellikle topların üzerine nakış işleniyor ve japonlar için büyük manevi değer taşıyor.

: Japon film ve resimlerinde sıklıkla gördüğümüz duvar resimleri. Rulo halde katlanan ve açılıp duvara asılan bu resimlerin yüzlerce çeşidi var.

Origami: Kağıtları sadece katlayarak herhangi başka bir araç kullanmadan figürler yapma sanatı. Özellikle turna kuşu figürü çok popüler. 1000 turna katlayanın tüm dileklerinin gerçekleşeceğine inanılıyor.

Amigurumi: Oyuncak örme sanatı. Tığ ya da şiş ile örülen bu oyuncaklar çok çeşitli oluyor. İçleri pamuk ya da elyafla dikilen bu oyuncaklar bir çılgınlık olmuş durumda. Koleksiyoncuları internetteki alışveriş sitelerinden binlerce dolar ödeyerek bu oyuncakları topluyor. Ülkemizde de yeni yeni yaygınlaşıyor.


“Origamiden Amigurumiye Japon Sanatları” hakkında bir yorum yapılmış

  1. slayer diyor ki:

    Güzel paylaşım. teşekkürler :)

Bir Cevap Yazın